O mně

Originální šperky - zlaté, stříbrné i snubní prsteny, šperky - Okotoko.cz - Mgr. Ondřej Kotyza, zlatník, výtvarník Originální šperky - zlaté, stříbrné i snubní prsteny, šperky - Okotoko.cz - Mgr. Ondřej Kotyza, zlatník, výtvarník

Originální šperky - zlaté, stříbrné, damaškové šperky a snubní prsteny

Přejděte prosím na mé nové stránky https://www.okoshop.cz. Tyto staré stránky budou v blízké době zrušeny. Děkuji.

Vítejte na stránkách Ondřeje Kotyzy (zlatník a výtvarník)

Na této webové prezentaci najdete ukázky mé práce.

nově možnost objednání některých výrobků v e-shopu okoshop.cz

Zabývám se uměleckým zpracování různých kovů - od oceli po zlato. Vyrábím unikátní šperky, případně malé série, zřídkakdy čítající více než deset kusů. Zakázková výroba zaručuje originallitu a vysokou preciznost zpracování šperků a prstenů. Mohu realizovat často velmi mlhavou představu zákazníka o podobě budoucího šperku. Při tvorbě návrhů spolupracuji se svým otcem, Akad. mal. Vladivojem Kotyzou. Dále spolupracuji se zlatníkem Vítězslavem Čechem v Plzni, a od roku 2005 s mečířem a uměleckým kovářem Jiřím Novákem

Mokume Gane

mokweb1_566.jpg

Mokume Gane je stará kovářská technika, jejíž počátky lze hledat v Japonsku konce 17. století. Slova mokume gane znamenají v překladu zhruba „kov struktury dřeva”, což poměrně přesně vystihuje vrstevnicové vzory, objevující se při zpracovávání kovů touto metodou. Kroucené, výřivé a vlnité obrazce v Mokume připomínají damaškovou ocel; proces vzniku Mokume Gane je ostatně analogický k výrobě damascenek. Mokume Gane technika byla původně využívána při výrobě mečů, respektive jejich záštit (tsuby) a jiných součástí; nyní tímto způsobem vznikají především jedinečné šperky. Mokume gane vzniká vrstvením různých kovů, drahých i tzv. obecných. Používáno je stříbro, měď a její nejrůznější slitiny, ale i zlato, palladium, platina, nebo čisté železo. Základem výroby Mokume Gane je spojení plátků různých kovů v jednolitý, kompaktní blok, přičemž je zachována vrstvená struktura - nedochází k smísení kovů, nevzniká jejich slitina. Proces tzv. difuzního sváření probíhá pod velkým tlakem, za přesně stanovené vysoké teploty a v přísně kontrolované, redukční atmosféře. Vzniklý bloček je následně překováván, kroucen, vytahován. Kombinací technik, zahrnujících broušení, cizelování, rytí , řezbu do kovu etc., je dosažen výsledný vzhled šperku, spočívající v kráse odhalených „vrstevnic“.

Technikou Mokume Gane je možno vyrobit nekonečně mnoho nejrůznějších vzorů, přičemž ani dva šperky nebudou shodné, nýbrž jeden každý je jedinečný originál.


Damašková ocel

meridian_578.jpg damašková ocel - obecně dva druhy oceli spojené v jeden kompaktní celek, který po zpracování a proleptání vytváří charakteristické vzory - vířivé linie, vlnovky, vrstevnice.

Obzvláště efektní jsou prsteny, vyrobené z této ušlechtilé oceli; přídavek zlata či stříbra není na škodu..

Damascenská ocel používaná pro šperkařské účely je nerezová, hypoalergenní a nevyžaduje zvláštní údržbu. Oleštěný vzor lze  obnovit dalším proleptáním; tento proces lze mnohakrát opakovat.


Drobná kovová plastika

rimg1159_292.jpg

Zabývám se uměleckým zpracováním různých kovů- od oceli po zlato. Na tomto webu jsou umístěny ukázky mé práce. Většinou se jedná o zakázkovou tvorbu.


Zlaté a stříbrné šperky

Snubní prsteny, pečetní prsteny, náušnice, přívěsky, náhrdelníky, brože, ...


Zakázkové práce

rimg0075n-3_271.jpg

Většinou vyrábím unikátní zlaté, stříbrné šperky nebo malé série na zakázku, zřídkakdy čítající více než deset kusů. Návrh originálního šperku si může zákazník dodat sám. Dokáži též realizovat často mlhavou představu zákazníka o podobě budoucího šperku; v tom případě pomůže náčrt, skica či fotografie požadovaného šperku nebo prstenu. Zakázková výroba bývá provedena v drahém kovu (zlato či stříbro), výsledný šperk má svou hodnotnu také ve své jedinečnosti a neopakovatelnosti.



rkc ..také o mně...

Přihlášení